univerzalni su pomoćnik svakom kuharu, bilo da ste profesionalac, entuzijast ili početnik. Mogli bi se usporediti s kvalitetnim švicarskim nožem: Oni su robusni, izdržljivi i uistinu svestrani. Uz malo njege mogu vas pratiti kroz cijeli život i postati neizostavan alat u vašoj kuhinji. Idealne su za pripremu najrazličitijih jela, od savršenog odreska do mirisnih peciva.
Ali ono što čini lijevano željezo toliko posebna da se i nakon stoljeća vraća u naše kuhinje? Pogledajmo njegovu povijest, prednosti i kako se pravilno brinuti za njega.
Povijest posuđa od lijevanog željeza
Posuđe od lijevanog željeza ima dugu povijest, koja datira tisućama godina. Prvi predmeti od lijevanog željeza pojavili su se u drevnoj Kini oko 220. godine prije Krista i ubrzo su se proširili u druge dijelove svijeta, uključujući Aziju, Europu i Ameriku.
U Europi je lijevano željezo postalo popularno tijekom industrijske revolucije kada se počelo masovno proizvoditi. Dok je u prošlosti lijevano željezo bilo neizostavan dio svakog kućanstva, s dolaskom modernog neprianjajućeg posuđa njegova popularnost je opala. Međutim, danas, dok se ljudi sve više okreću tradicionalnim i održivim metodama kuhanja, lijevano željezo doživljava renesansu.
Lijevano željezo ima visok toplinski kapacitet i savršenu vodljivost.
Zahvaljujući tome, vaša će jela biti ravnomjerno kuhana i zagrijana.
Tava od lijevanog željeza može biti dio vaše ostavštine za generacije koje dolaze, trajat će ozbiljno dugo.
Lijevano željezo može izdržati čak i stvarno ekstremne uvjete, u njemu možete bez problema kuhati na otvorenoj vatri.
Slaže se sa svim vrstama štednjaka, uključujući indukciju, naravno!
Postavite li ga na istaknuto mjesto, svi će dobro razmisliti hoće li vam smetati.
Nije li navedeno dovoljno? Odmah pročitajte 12 razloga koji će vas uvjeriti da je lijevano željezo jednostavno ljubav!
3 manja PROTIV
U usporedbi s, primjerice, aluminijem, lijevano željezo je teško. Zahvaljujući tome, također je izdržljiv i stabilan u obliku.
Iako su po snazi kuhinjski Supermani, čak i tave od lijevanog željeza trebaju malo pravilne njege. Nakon svake upotrebe potrebno ih je dobro osušiti i nikako ih ne prati u perilici posuđa.
Prije prve uporabe preporučamo da se neke posude od lijevanog željeza dobro peku kako bi se dobila zaštitna patina te da se pečenje povremeno ponavlja. Ali ne brinite, za vas imamo potpuni vodič za pravilnu njegu tave od lijevanog željeza, s kojim ćete se lako snaći.
Najbolje tave od lijevanog željeza prema ocjenama kupaca
Njega posude od lijevanog željeza
Briga o tavama od lijevanog željeza može se isprva činiti kompliciranom, ali nakon što svladate osnovne korake, postat će redoviti dio vaše kuhinjske rutine. Pravilno održavanje uključuje nekoliko koraka:
Začin: Ovo je ključni korak koji štiti tavu od hrđe i stvara prirodnu površinu koja se ne lijepi. Pečenje se vrši tako da se tava premaže tankim slojem ulja i zagrije iznad točke dimljenja.
Redovno čišćenje: Posudu od lijevanog željeza nakon svake uporabe očistite toplom vodom i mekom četkom ili spužvom. Izbjegavajte agresivna sredstva za čišćenje koja bi mogla oštetiti uljni sloj. Nikada ne perite posudu od lijevanog željeza u perilici posuđa!
Sigurno skladištenje: Provjerite je li posuda potpuno suha prije spremanja kako biste spriječili hrđu. Tava se također može savršeno osušiti na štednjaku ili u pećnici. Nakon sušenja nanesite tanak sloj ulja na površinu.
Oporavak paljenja: Čak i uz najbolju njegu, lijevano željezo će možda trebati ponovno peći s vremena na vrijeme. Ako primijetite hrđu ili ako tava izgubi sjaj, vrijeme je da obnovite začin. Ovaj proces je isti kao i prvo pečenje.
Naš savjet
Pročitajte također
Kompletan vodič za brigu o tavama od lijevanog željeza
Od početnog pečenja do svakodnevnog održavanja: naučite kako se brinuti za svoje posuđe od lijevanog željeza tako da traje zauvijek.
Tave od lijevanog željeza idealni su za različite vrste kuhanja, posebno ona koja zahtijevaju visoku i stabilnu temperaturu. Evo nekoliko savjeta kako najbolje iskoristiti svoje lijevano željezo:
Zagrijte tavu: Lijevano željezo se zagrijava sporo, ali kada se zagrijava, ravnomjerno održava temperaturu. Zagrijana tava idealna je za pečenje mesa, povrća ili pripremu hrskavih krumpirića.
Korištenje prave masti: Kod kuhanja na lijevanom željezu važno je koristiti ulja i masti s visokom točkom dimljenja, poput uljane repice ili svinjske masti. Izbjegavajte ulja s niskom točkom dimljenja, koja mogu zagorjeti.
Održavanje neljepljive površine: Kako bi se lijevano željezo zadržalo neprianjajućim, važno ga je redovito ložiti, pravilno čistiti i održavati suhim. Korištenje neprikladnih sredstava za čišćenje može oštetiti zaštitni sloj ulja.
Ispravna uporaba: Lijevano željezo odlično je za pripremu odrezaka, pečenje povrća na roštilju, prženje, pečenje kruha, pa čak i za pripremu slastica poput palačinki. Međutim, izbjegavajte kuhanje jako kisele hrane kao što su umaci od rajčice, koji mogu razgraditi zaštitni sloj i uzrokovati metalni okus u hrani.
Kakvo je lijevano željezo u usporedbi s drugim popularnim materijalima?
Honza Hajný, glavni kuhar škole kuhanja Chefparade:
Tave od lijevanog željeza (uz čelične) idealan su alat za pripremu odrezaka. Želite li na svom odresku postići efekt mesa s roštilja, ne možete pogriješiti s jednim od širokih ponuda kvalitetnih grill tava, koji će osigurati da odrezak, eventualno čak i povrće ili sir na žaru, bude ne samo pravilno pečen, već i vizualno privlačan.
Zdravstvene i ekološke prednosti posuda od lijevanog željeza
Osim praktičnih prednosti, korištenje lijevanog željeza ima i pozitivan učinak na zdravlje i okoliš:
Zdravstvene dobrobiti: Lijevano željezo može dodati male količine željeza u hranu, što je posebno korisno za ljude s manjkom željeza ili vegetarijance. Tave od lijevanog željeza također ne sadrže štetne kemikalije koje bi se mogle osloboditi tijekom kuhanja.
Ekološki izbor: Posuđe od lijevanog željeza je izdržljivo i održivo, što ga čini odličnim izborom za svakoga tko pokušava smanjiti otpad i upotrebu jednokratnih ili kratkotrajnih kuhinjskih alata.
Tave od lijevanog željeza su svestran i izdržljiv alat koji može obogatiti vašu kuhinju dugi niz godina. Bilo da ste strastveni kuhar koji voli eksperimentirati ili netko tko traži pouzdan alat za svakodnevno kuhanje, lijevano željezo je odličan izbor. Uz pravilnu njegu i održavanje, tava od lijevanog željeza poslužit će vam ne samo kao funkcionalni, već i kao estetski dodatak vašoj kuhinji.
FAQ
Često postavljana pitanja o tavama od lijevanog željeza
Koja je razlika između posude od lijevanog željeza i čelika?
U kuhinji nećete primijetiti razliku između ovih materijala. S kemijskog gledišta, i čelik i lijevano željezo pripadaju željeznim metalima, razlikuju se samo u sadržaju ugljika. Njega tave od ugljičnog čelika i lijevanog željeza stoga je gotovo ista, au kuhinji se ne razlikuju toliko ni po praktičnim svojstvima.
Kako spaliti tavu od lijevanog željeza?
Neki proizvođači tava isporučuju svoje proizvode već pečene, kod nekih ćete se morati sami pobrinuti za tzv. Kod gorenja radi se o osiguranje zaštitnog sloja ulja, koji se također brine za povećanje neljepljivosti pri svakom kuhanju.
Posudu dobro operite toplom, čistom vodom.
Posudu od lijevanog željeza dobro osušite.
Posudu stavite na izvor topline (štednjak ili otvorenu vatru) i u nju ulijte suncokretovo ili repičino ulje - savršeno prekrije cijelo dno.
Zagrijte ulje dok se ne počne dimiti, pustite da kuha još najmanje 2 minute - površina tave će pocrniti.
Zatim pustite da se ulje u tavi ohladi, ocijedite ga i tavu prebrišite papirnatim ručnikom.
Gusanu posudu možete začiniti i u pećnici, čistu i suhu dobro premažite uljem ili mašću i ostavite da se peče na 180°C oko 2 sata. Uvijek pazite da ručka posude nije od materijala koji bi se oštetio u pećnici!
Zapalite tavu od lijevanog željeza na isti način kao što biste spalili čeličnu:
Koje je ulje najbolje za pečenje lijevanog željeza?
Najbolje je koristiti ulje s visokom točkom dimljenja, poput uljane repice, suncokreta ili lanenog ulja. Ova ulja dobro polimeriziraju i stvaraju čvrstu neljepljivu površinu.
Kako ukloniti moguću hrđu s lijevanog željeza?
Posuda od lijevanog željeza sklona je hrđanju ako se pravilno ne održava. Ali to nije štetna pojava. Hrđu s tave možete nježno ukloniti, primjerice grubljom spužvom ili žičanom četkom, zatim posudu ponovno oprati vrućom vodom, dobro osušiti i premazati novim slojem ulja.
Mogu li oprati posudu od lijevanog željeza u perilici posuđa?
Izbjegavajte pranje lijevanog željeza u perilici posuđa. Lijevano željezo treba držati što je moguće sušim kako bi se spriječilo hrđanje, a deterdženti i tablete mogli bi oštetiti zaštitni sloj ulja.
Što kažete na lonac od lijevanog željeza?
Već znamo da su tave od lijevanog željeza odlične. Ali nisu ništa manje sjajni lonci od lijevanog željeza! Zahvaljujući njihovom sofisticiranom dizajnu, visokokvalitetnoj izradi i masivnom poklopcu, u njima možete dočarati i takve poslastice poput domaćeg hrskavog kruha.