- Kuharski nož je univerzalni alat koji najčešće koristite u kuhinji.
- Ako odaberete kvalitetan komad i jednostavno održavanje, trajat će vam dugi niz godina.
- Razliku ćete odmah prepoznati jer je rezanje i porcioniranje kuharskim nožem znatno lakše.
Klasična kuhinja ili japanska?
Klasični kuharski nož, ponekad i kuharski nož ili jednostavno zapadnjački kuharski nož, univerzalni je alat sa širom, zakrivljenom oštricom. Obično je izrađen od nehrđajućeg ili ugljičnog čelika, teži je i općenito robusniji. Stoga se lako može nositi s rezanjem tvrde hrane, poput mesa s kostima, bundeve ili lubenice.
Japanski noževi, kao što su santoku ili gyuto, lakši su i obično imaju tanje oštrice s malo ili nimalo zakrivljenosti. Obično su izrađene od tvrđeg čelika, što omogućuje iznimnu oštrinu, ali sa sobom nosi i krhkost. Stoga je mnogo prikladniji za rezanje delikatnog ribljeg mesa ili za sjeckanje začinskog bilja.
Najbolji kuharski noževi prema ocjenama kupaca
- Idealna tvrdoća kvalitetnih kuharskih noževa trebala bi biti u rasponu od 52-56 HRC. Ova razina pruža idealnu ravnotežu između oštrine i otpornosti na habanje, osiguravajući dug životni vijek noža i pouzdan rad u svakodnevnoj uporabi.
- Japanski noževiizrađeni od Damask čelika imaju HRC preko 60.
- Moderni čelik za noževe dostiže tvrdoću od 64-68 HRC.
- Istovremeno, što je nož tvrđi, to je lomljiviji. Dakle, vrlo tvrdi noževi izvrsni su za delikatan rad (kao što je filetiranje ribe), ali se lako oštete prilikom rezanja kostiju.
Oštrica kuharskog noža
- Damask čelik nastaje kombinacijom dviju vrsta čelika, jedne s vrlo visokim udjelom ugljika, a druge s vrlo niskim. Zahvaljujući tome, oštrica izrađena od ovog metala nije samo vrlo čvrsta, oštra i izdržljiva, već ima i izniman dizajn.
- Ugljični čelik vrlo je oštar i lako se oštri. Međutim, kao i svaki izvrstan materijal, oštricu od ugljičnog čelika treba malo njegovati, temeljito prati i sušiti nakon svake uporabe jer nije otporna na koroziju.
- Nehrđajući čelik je pristupačna opcija koja se lako održava i dobro se odupire koroziji, ali morate biti spremni na češće brušenje.
- Keramika pristupačan je, lagan i prije svega vrlo oštar. Ujedno, vrijedi spomenuti da ga nije lako oštriti, a uz to je i krhak. Stoga je to materijal koji je prikladniji za manje kuhinjske noževe, koji se ne koriste za rezanje mesa ili rezanje tvrdog povrća.
Drška kuharskog noža
- Drvo ugodan je na dodir, ne klizi i daje nožu klasičan izgled. S druge strane, zahtjevniji je za održavanje jer ga treba redovito mazati uljem kako se ne bi isušivao i pucao. Istovremeno, drvo također upija vlagu i masnoću, što može pokvariti njegov elegantan dizajn.
- Metalvrlo je izdržljiv, jednostavan za održavanje, izgleda moderno i profesionalno. S druge strane, obično je teži, hladan na dodir i može kliziti.
- Jaknavrlo je otporan na vlagu, masnoće i druge tvari koje se često nalaze u kuhinji. Također se lako čisti i ne zahtijeva posebnu njegu. Međutim, plastične ručke često ne izgledaju tako estetski.
- Kompozitnije mješavina nekoliko materijala, često uključujući protuklizni sloj. Kompozitni slojevi su izdržljivi i jednostavni za održavanje.
Niski (15-18 cm): idealni za početnike ili suptilnije kuhare, obično bolje pristaju u rukama žena. Također je prikladan za manje količine rezanja i preciznije rezove.
Srednje (20-23 cm): univerzalna veličina prikladna za većinu kuharskih aktivnosti. Ako planirate imati samo jedan kuharski nož u kuhinji, odlučite se za ovu duljinu.
Dugo (25+ cm): savršeno za svakoga tko često priprema velike porcije mesa ili povrća, samouvjeren je u kuhinji, a veliki noževi prava su prednost.
Kovani ili prešani nož?
Popularni kuharski noževi
Kako se brinuti za kuharske noževe
Nakon upotrebe, nož isperite toplom vodom, blagim deterdžentom i odmah osušite. Spremite ga u blokirati, zaštitnu kutiju ili magnetsku traku. Izbjegavajte bacanje noževa u pretinac s ladicom, jer se mnogo brže troše. Redovito oštrite nož sčelične ploče ili brus, ili ga dajte profesionalno naoštriti. Pročitajte više o njezi kuharskih noževa...
Najbolje marke kuharskih noževa
Meka vrhunskog pribora za jelo je njemački gradić Solingen, koji ima i međunarodno zaštićenu oznaku izvornosti s registriranim zaštitnim znakom. Ovo se može koristiti samo za označavanje pribora za jelo koji je prerađen i dovršen u svim osnovnim proizvodnim procesima unutar industrijskog područja Solingen.
Vodeći proizvođači koji već stoljećima provode ovu tradiciju izrade noževa su npr. Zwilling, Wüsthof ili Güde Solingen. Ostali dugotrajno cijenjeni kuharski noževi uključuju: Victorinox, Kovani, Dellinger ili Lav Sabatier.