Noževi za kruh: jesu li nezamjenjivi u kuhinji?

Jeste li znali da osnovu svake kuhinje trebaju činiti tri noža? velika kulinarski na pravilan rad, mala ivica za male poslove i nož s nazubljenom oštricom, majstor u rezanju kruha s koricom ili baguette - nožem za tijesto. Samo s njim ćete moći prodrijeti kroz tvrdu koru bez deformiranja meke kore i uvijek ćete pouzdano dočarati uredne kriške. Savjetovat ćemo vas po kojim parametrima da pronađete takav slastičarski nož koji vam odgovara.

Kvalitetni noževi za kruh

nuz na chleba
Zašto mi treba poseban slastičarski nož?

Kvalitetna peciva su hrskava na površini i rahla iznutra. Rezanjem neodgovarajućim nožem dolazi do oštećenja strukture, komadići se mrve, mijenja se oblik i nastaju neuredni rezovi. Nož za tijesto posebno je razvijen kako bi mogao rezati tvrde i meke dijelove sa savršenim rezultatima.

Popularni slastičarski noževi

nuz na rajce

Nož (ne samo) za pecivo

Majstor je za rezanje kruha ili hrskavih bageta, ali zahvaljujući svojoj nazubljenoj oštrici može savršeno rezati i sočne rajčice, meko voće ili kolače i pite. Ukratko, slastičarski nož je svestran alat koji će vam dobro doći češće nego što mislite.

Saznajte više o noževima za povrće

Na što se usredotočiti pri odabiru noža za kruh?
Rub
nerezovy nuz na pecivo

Oštrica slastičarskog noža mora biti nazubljena. Zahvaljujući zupcima, alat može probiti koru bez drobljenja mekog unutarnjeg dijela. Istina je da su plići zupci pogodni za mekša peciva, dok dublji bolje podnose tvrdu koru.

Duljina oštrice
delka noze na pecivo

Trebao bi biti između 20 i 26 cm. Ova duljina omogućuje jednostavno rezanje velikih kruhova, kao i bageta ili drugih manjih vrsta kruha.

Snaga
pevnost noze na pecivo

Oštrica bi trebala biti prilično tanka, ali u isto vrijeme vrlo jaka. Fleksibilnost je potpuno štetna za slastičarske noževe, jer samo dovoljna čvrstoća osigurava maksimalnu kontrolu nad rezom koji se pravi.

Materijal
material nozu na pecivo

Za izradu noževa za kruh najčešće se koristi nehrđajući čelik koji je dovoljno oštar, a ujedno i otporan na koroziju. Ali ponekad se pojave i noževi od Damask čelika, ali treba imati na umu da su oni zahtjevniji za održavanje, jer su skloniji hrđanju.

Lice
tvar noze chleba

Noževi za slastičarstvo imaju srednje široku oštricu koja je obično ravnog oblika s okruglim vrhom. Neki se alati malo sužavaju prema dršci. Neki noževi za slastičarstvo imaju oštricu pomaknutu prema dolje od drške. To je zato da zglobovi ne dođu u dodir s daskom za rezanje prilikom rezanja.

Balansiranje
vyvazeni noze na pecivo

Lakše rukovanje i bolja kontrola prilikom rezanja osigurava ispravnu ravnotežu noža. To možete zaključiti po činjenici da je točka ravnoteže noža (zvana oslonac) mjesto gdje se oštrica susreće s drškom, pa ako stavite prst ispod tog dijela noža, ostat će uravnotežen.

Ručka
rukojet noze na pecivo

Nož vam mora stati u ruku. Ergonomski oblik ručke jamči sigurnost i smanjuje umor tijekom dugotrajnog rukovanja. Različiti materijali imaju svoje prednosti i nedostatke - drvo je estetsko, ali nakon vremena može pokazivati znakove trošenja, metal je bezvremenski, ali može kliziti kada je mokar, a također je hladan u ruci, a plastične ili kompozitne ručke su izdržljive, pristupačne, ali mogu ne izgleda elegantno.

pece o nuz na pecivo
4 jednostavna koraka:
Kako se brinuti za slastičarski nož

Ako želite da vaš nož za kruh dugo ostane oštar, s vremena na vrijeme ga malo jednostavno, ali važno njegujte:

  1. Pranje
    Nakon svake uporabe, isperite nož toplom vodom i mekom spužvom. Izbjegavajte agresivna sredstva za čišćenje ili abrazivne spužve te također izbjegavajte pranje u perilici posuđa. Sve ove metode mogu oštetiti nož i ubrzati njegovo trošenje. Osušite nož mekom krpom odmah nakon pranja kako biste spriječili koroziju.
  2. Skladištenje
    Slastičarski nož čuvajte u blokovima, stalcima, letvicama ili kutijama ili ladicama s umetkom, ukratko, na mjesto gdje se njegova oštrica ne može oštetiti. Izbjegavajte pohranjivanje noževa labavo u kuhinjskoj ladici.
  3. Mljevenje
    Nož za slastičarstvo nije potrebno oštriti tako često kao glatke noževe, jer njegovi zubi duže ostaju oštri. Međutim, redovita uporaba otupljuje svaki alat, čak i najkvalitetniji, pa svoj nož za kruh treba s vremena na vrijeme naoštriti. Za to koristite samo alate namijenjene za oštrenje nazubljenih noževa ili se oslonite na profesionalno oštrenje.
  4. Ispravna uporaba
    Koristite nož samo za pecivo. Nikada ga nemojte koristiti za rezanje drugih sastojaka, osobito tvrdih, poput hrskavice, kostiju, bundeva, dinja ili čak smrznute hrane. To bi moglo ozbiljno oštetiti oštricu. Uvijek režite na drvenoj ili plastičnoj dasci za rezanje, drugi materijali otupljuju oštricu.
Noževi za kruh i peciva

Kvalitetni proizvodi za pranje posuđa

Naš savjet
Pročitajte također
->
kvalitní noze
Isplati li se ulagati u kvalitetne noževe?
Savjetovat ćemo vas u koje noževe investirati i gdje možete uštedjeti.

pecivo nuz

Najpopularniji proizvođači noževa za kruh

Njemački brand spada među tradicionalno najpriznatije proizvođače slastičarskih noževa Wüsthof, koji je poznat po svojoj preciznoj obradi i dugom vijeku trajanja. Nož je jednako popularan Zwilling, koji spaja tradicionalnu izradu s najsuvremenijim tehnologijama koje jamče visoku kvalitetu i trajnost oštrice. Noževi će impresionirati svojom iznimnom kvalitetom u kombinaciji s iznimnim dizajnom Kovani. Ostali kvalitetni alati uključuju one robnih marki WMF, Victorinox ili Güde Solingen.
FAQ
Vi najčešće pitate
Što je nož za kruh?
Nož za kruh je kuhinjski alat s dugom oštricom i nazubljenim rubom, idealan za rezanje kruha.
Zašto je slastičarski nož važan?
Poseban nož za kruh dizajniran je tako da lako prodre u tvrdu koru kruha bez drobljenja meke mrvice unutra. Zahvaljujući nazubljenoj oštrici, rezultirajući rez je gladak i precizan.
Koja je idealna duljina oštrice za slastičarski nož?
Idealna duljina je između 20 i 26 cm. Ova duljina olakšava rezanje velikih kruhova, ali u isto vrijeme možete lako rezati i manje vrste kruha, poput bageta.
Koja je vrsta oštrice najbolja za nož za kruh?
Samo nazubljeni. Jedino tako možete rezati tijesto koje je hrskavo na površini i rahlo iznutra.
Koji je materijal oštrice najbolji za slastičarski nož?
Najčešće se koristi nehrđajući čelik jer je otporan na koroziju, no popularni su i noževi od damaska ili ugljičnog čelika.
Koja je razlika između plitkog i dubokog narezivanje?
Plići zupci prikladni su za mekša peciva (baguete), dok dublji zupci bolje podnose tvrdu koru (kruh).
Kako se brinuti za slastičarski nož?
  • Čišćenje: Nakon upotrebe nož isperite i odmah osušite. Izbjegavajte pranje u perilici posuđa.
  • Skladištenje: Ne odlažite nož u kuhinjsku ladicu, koristite blokove ili trake za noževe.
  • Rezanje: Rezanje samo na drvenoj ili plastičnoj dasci za rezanje.
  • Brušenje: Zbog nazubljenog ruba, bolje se osloniti na profesionalno brušenje.