Donosimo vam opsežan vodič kroz japanske noževe - alate koji spajaju preciznost, oštrinu, umijeće izrade i savršen dizajn. Savjetovat ćemo vas kako se u njima snaći, kako odabrati onu pravu i kako se potom brinuti za nju kako bi što dulje zadržala svoju kvalitetu.
Vrste japanskih noževa
Gyuto je svestrani kuharski nož koji podsjeća na europski kuharski nož, ali je lakši i oštriji, što omogućuje finije i preciznije rezanje.
Tanka oštrica s blagom zakrivljenošću čini ga izvrsnim za vrlo fine i precizne rezove. Posebno je prikladan za rezanje mesa, ribe i manje tvrđeg povrća, no može se nositi i s delikatnijim poslovima, poput filetiranja ili sjeckanja začinskog bilja.
Gyuto noževi
Santoku, što u prijevodu znači "tri vrline" ili "tri vještine", svestran je pomoćnik, idealan za kuhare početnike ili one koji se snalaze s jednim velikim nožem u kuhinji.
Ima široku, gotovo ravnu oštricu s ravnim ili blago zakrivljenim rubom, zahvaljujući kojoj omogućuje rezanje, sjeckanje i rezanje raznih vrsta sastojaka (možda osim kostiju - europska je puno prikladnija za one kuharski nož).
Prednost santoku noža je iznimna širina oštrice, koja se može koristiti za transport nasjeckanih sastojaka.
Santoku noževi
Nakiri je nož posebno razvijen za rezanje povrća. Zahvaljujući pravokutnoj oštrici s ravnim donjim rubom, osigurava da cijela oštrica dodiruje dasku za rezanje, čime se eliminira pojava nepotpunih rezova.
Robusna oštrica također olakšava prijenos nasjeckanog povrća u tavu ili zdjelu. Veća težina nakiri noževa olakšava rezanje tvrdog povrća.
Nakiri noževi
Yanagiba je simbol japanske kulinarske tradicije, jer se radi o nožu posebno dizajniranom za pripremu sushija i sashimija, odnosno za rezanje ribe na tanke ploške bez narušavanja strukture mesa.
Omogućuje glatke rezove u jednom potezu, jer ima dugu, usku oštricu koja ima jednostrano naoštrenu oštricu.
Kiritsuke je nož s dugom, uskom oštricom i karakterističnim zakošenim vrhom koji podsjeća na bodež. Ovaj oblik je idealan za delikatno i precizno rezanje, kao i za složenije tehnike kuhanja.
Kiritsuke se smatra nožem za iskusnije kuhare jer zahtijeva određeni stupanj vještine za rukovanje. No, može se koristiti i za rezanje ribe i mesa i za pripremu povrća, što ga čini vrlo svestranim alatom u kuhinji.
Kiritsukeovi noževi
Oštrice japanskih noževa
Za izradu oštrica japanskih noževa koriste se različite vrste čelika:
- Najbolja kvaliteta od njih je Damask čelik. Radi se o mješavini čelika s niskim i visokim udjelom ugljika koji je izuzetno čvrst pa dugo ostaje oštar, a ujedno je otporan na koroziju, a ima i izniman dizajn.
- Također se ističe svojom oštrinom i snagom ugljični čelik, međutim, osjetljiviji je na koroziju, pa se mora očekivati redovito održavanje.
- Glavna valuta japanskih noževa iz nehrđajući čelik je njihova pristupačnost i također činjenica da ne korodiraju. Međutim, oštrica od nehrđajućeg čelika nije tako jaka, pa se brže tupi i potrebno ju je češće oštriti.
Drške japanskih noževa
Tipični japanski nož ima drvenu dršku. Međutim, danas su dostupni i noževi s metalnom ili kompozitnom drškom. Svaki materijal ima svoje prednosti i nedostatke:
- Drvo moderan je i ugodan na dodir, ali može pokazivati znakove trošenja tijekom godina i treba ga njegovati kako bi se spriječilo isušivanje.
- Metal izgleda ukusno i profesionalno, ali može biti sklisko, pogotovo ako postane mokro ili masno.
- Kompozitni praktičan je, ima dug život, ali obično ne unosi mnogo elegancije u kuhinju.
Koliko često oštriti japanski nož
Učestalost oštrenja ovisi o tome koliko često koristite noževe:- Ako s njima radite svakodnevno, oštrite ih jednom svaka 1-2 tjedna.
- Ako ih koristite samo nekoliko puta tjedno ili čak rjeđe, bit će dovoljno brusiti ih jednom mjesečno.
- U profesionalnoj uporabi, oštrenje se preporučuje barem svaki drugi dan.
- Ne zaboravite da je barem jednom godišnje noževe potrebno profesionalno naoštriti.
Kako očistiti japanske noževe
Izbjegavajte pranje u perilici posuđa. Vruća voda i otapala u tabletama mogu postupno razgraditi strukturu oštrice i drške, uzrokujući prerano trošenje. Stoga, nakon upotrebe, operite nož mekom spužvom s blagim deterdžentom i zatim ga temeljito osušite mekom krpom.
Gdje pohraniti japanske noževe
Čuvajte noževe u blokovima, policama, na letvicama ili u zaštitne futrole. Ako su rasuto pohranjeni u kuhinjskim ladicama zajedno s drugim alatom, dolazi do njihovog oštećenja i otupljenja.
Najbolji japanski noževi prema ocjenama kupaca
Marke japanskih noževa
Jedan od najtraženijih proizvođača japanskih noževa je MIYABI. Brand koji spaja tradiciju s modernim tehnikama i uspijeva proizvesti noževe najviše kvalitete. Slijedi umijeće grada Sekija, poznatog po proizvodnji samurajskih mačeva. Za svoje noževe koristi Damask i karbonski čelik najviše kvalitete. Osim toga, svaki nož prolazi kroz mukotrpan proces ručnog kovanja i brušenja, koji uključuje do 100 koraka i obično traje nekoliko tjedana. MIYABI noževi nisu samo alati za točnu i učinkovitu pripremu hrane, već i umjetnička djela koja odražavaju japansku kulturu i tradiciju.
Ostali popularni proizvođači uključuju, na primjer Dellinger,Kovani ili Yaxell.