Džepni noževi više su od običnog alata - oni su suputnici, pomoćnici u hitnim slučajevima, ali i univerzalni alati koji s vremena na vrijeme svakome dobro dođu. Odabir pravog noža ovisi o nekoliko ključnih čimbenika. Pomoći ćemo vam da se snađete u njima i dodati nekoliko savjeta o tome kako njegovati svoj novi komad.
Koliko oštrica trebam?
"Manje je više" ili "što više to bolje" za džepne noževe? Ovisi samo o vašim potrebama. Stoga ćemo vas upoznati s različitim vrstama džepnih noževa kako biste znali između čega odabrati:
Džepni noževi s jednom oštricom
Jednostavne su konstrukcije s oštricom dužine 5-15 cm. Obično su lagani, a ponekad čak i perforirani kako bi njihova težina bila što manja. Ovi noževi su jednostavni za korištenje i prikladni za širok raspon aktivnosti, od avantura na otvorenom, preko kuhanja u prirodi, do praktične upotrebe u svakodnevnom životu, na primjer za otvaranje paketa itd.
Dvosjekli džepni noževi
Opremljene su s dvije oštrice različitih oblika, duljina i veličina, što ih čini prikladnima za različite namjene. Glavna oštrica je robusnija i obično mjeri 5 - 10 cm, dok je druga oštrica tanja i često je opremljena nazubljenim rubom ili oštrim vrhom. Noževe s dvostrukom oštricom posebno cijene ljubitelji outdoora, često ih koriste npr. ribari ili obrtnici, ali stanu i u džep ili ručnu prtljagu kao praktičan pomoćnik u raznim situacijama.
Multifunkcionalni noževi
Multifunkcionalni nož, poput švicarskog vojnog noža ili "švicarskog noža", osim glavne, najšire oštrice, sadrži i razne druge alate. Obično je to otvarač za konzerve, odvijač, pila, škare i mnogi drugi. Time je višenamjenski nož svestrani pomoćnik koji ne smije nedostajati ni u jednom planinarskom ruksaku, ali ni u običnoj ručnoj prtljazi.
Najbolji džepni noževi prema ocjenama kupaca
Glatka ili nazubljena oštrica?
Ako trenutno ne kupujete nož koji ima jednu oštricu s glatkim rubom, a drugu s nazubljenim rubom, pred teškom ste odlukom... Reći ćemo vam prednosti i nedostatke oba, kako ne biste propustili van:
Glatka oštrica
Prednosti: Glatka oštrica omogućuje bolju kontrolu, veću preciznost i stoga čišće rezove. Osim toga, glatke oštrice lakše je oštriti kod kuće.
Nedostaci: S glatkim nožem teško je rezati štrucu kruha, rezati uže ili druge predmete koji zahtijevaju rezne pokrete.
Nazubljena oštrica
Prednosti: Nazubljeni nož dobro se nosi s rezanjem tvrdih materijala i sirovina, zahvaljujući nazubljenjima koja su tanja i tako lakše narušavaju površinu.
Nedostaci: Osjetljivi materijali će se oštetiti nazubljenom oštricom i ostati pohabani. Osim toga, nazubljeni nož gotovo uvijek zahtijeva profesionalno oštrenje.
Jednostavno, glatki nož je dobar za rezanje mesa pri postavljanju šatora, ali za rezanje grana za vatru bolje je izabrati nazubljeni. A ako planirate raditi oboje, a ne želite imati dva noža, odaberite koji kombinira obje varijante - glatka je od vrha do sredine i nazubljena dalje do drške.
Od čega bi trebao biti napravljen sklopivi nož?
Prije kupnje važno je barem malo zamisliti kako želite koristiti nož, hoćete li njime rezati hranu ili rezati drva.
Nije istina da se oštrica prirodno otupljuje tijekom uporabe. Brzina trošenja ovisi o materijalu od kojeg je izrađen, što također utječe na druge aspekte kao što su fleksibilnost ili otpornost na koroziju. Ako niste neki znalac, kupujete nož iz čisto praktičnih razloga i ne želite mu pridavati više pažnje, posegnite za alatom od nehrđajućeg čelika. Kao što mu ime govori, otporan je na hrđu i također je fleksibilan, stoga otporniji na oštećenja od jačih materijala (na primjer, Damask čelika). Iako se lakše tupi, nije ga teško naoštriti.
Ako ste među zahtjevnijim kupcima koji se ne boje rigoroznije njege ili mukotrpnijih oblika oštrenja, potražite noževe od karbonskog ili damask čelika. Njihova prednost je što ostaju oštri jako dugo.
Materijal ručke također igra svoju ulogu. Svatko ima svoje prednosti i mane. Drvo je estetsko i ugodno na dodir, ali zahtijeva redovito održavanje i može pokazati znakove istrošenosti. Plastični ili kompozitni materijali možda ne izgledaju tako elegantno, ali su izdržljivi, lagani i pristupačniji. Metalna drška je izdržljiva i izgleda bezvremenski, ali u isto vrijeme otežava cijeli nož, a drška također može kliziti, pogotovo kada se smoči.
Kvalitetni džepni noževi
Naš savjet
Pročitajte također
Zašto se isplati investirati u kvalitetne noževe
Savjetovat ćemo vas u koje se noževe isplati uložiti, a gdje, naprotiv, možete uštedjeti.
Kako se brinuti za džepni nož
- Čišćenje: Temeljito uklonite prljavštinu s noža nakon svake uporabe. Ako ste u prirodi, barem ga obrišite salvetom ili rupčićem, a čim imate pristup tekućoj vodi očistite ga spužvom i blagim deterdžentom. Zatim temeljito osušite nož.
- Podmazivanje: S vremena na vrijeme podmažite pokretne dijelove noža posebnim uljem ili drugim prikladnim mazivom. Nanesite samo nekoliko kapi odjednom i otvorite i zatvorite nož nekoliko puta kako biste ravnomjerno rasporedili lubrikant. Zatim obrišite višak ulja mekom krpom. Uvijek nanesite lubrikant na čist i suh nož.
- Mljevenje: S obzirom da se džepni noževi često koriste za zahtjevne poslove koji mogu znatno otupiti ili oštetiti njihove oštrice, potrebno im je posvetiti dužnu pažnju. Stoga provjerite svoj nož nakon svake uporabe i ako vam se čini da je manje oštar,izoštriti mu. Džepni noževi se obično oštre pod kutom od 20-25 stupnjeva. Međutim, zapamtite da svaka oštrica zahtijeva različite tehnike oštrenja. Budući da su džepni noževi uglavnom kratki, za njihovo oštrenje prikladniji su manji alati za oštrenje.
Ako je oštrica vašeg noža oštećena ili se više ne može naoštriti kod kuće, dajte nož naoštriti profesionalno.
- Skladištenje: Pogodan za spremanje džepnog noža zaštitne futrole. U kutiji uvijek čuvajte samo čist i suh nož.
Džepni nožić - idealan poklon za muškarce
Tražite izuzetan poklon za partnera, oca, prijatelja ili drugog bliskog muškarca? Zatim samo posegnite za džepnim nožićem. To može biti vrlo osoban dar koji kombinira sve kvalitete koje muškarci toliko cijene - korisnost, stil i dugoročnu vrijednost. Ukratko, džepni nož je svestrani pomoćnik čija je nužnost za aktivnosti na otvorenom neosporna, ali svoje mjesto nalazi iu džepu jakne, gdje može pomoći u svakodnevnim situacijama. Imamo još ideja za poklone za muškarce.
Popularne marke džepnih noževa
Tipičan proizvođač višenamjenskih noževa je marka Victorinox ili također Zwilling. No, mladi brend također vrijedi spomenuti Deejay, koja je osnovana 2010. godine sa željom da od najkvalitetnijih materijala stvori lagan, praktičan, a ujedno prepoznatljiv alat. Noževi Deejo brzo su stekli reputaciju vrhunske marke koja spaja funkcionalnost, dugotrajnost i eleganciju.
Džepni noževi se obično oštre pod kutom od 20-25 stupnjeva. Ovaj kut osigurava ravnotežu između oštrine i dugovječnosti oštrice.
Učestalost mljevenja ovisi o učestalosti korištenja i vrsti aktivnosti. Za normalnu svakodnevnu upotrebu preporučuje se oštrenje noža jednom mjesečno. Uz intenzivnu upotrebu, na primjer tijekom aktivnosti na otvorenom, možda će biti potrebno oštriti svakih 1-2 tjedna.
To su noževi s jednom oštricom, noževi s dvije oštrice i višenamjenski noževi. Noževi s jednom oštricom jednostavni su i lagani, noževi s dvostrukom oštricom nude različite oštrice za različite zadatke, a višenamjenski noževi osim oštrica sadrže i druge alate, poput odvijača, pile ili otvarača.
Najčešći materijal za oštrice džepnih noževa je nehrđajući čelik. Najotporniji je na koroziju i oštećenja. Ali tu su i noževi od karbona i Damask čelika, koji nude prvoklasnu oštrinu, ali zahtijevaju malo veću brigu jer lakše korodiraju.
Redovito i dosljedno čistite oštricu vodom koristeći meku spužvu s blagim deterdžentom. Zatim temeljito osušite. S vremena na vrijeme podmažite pokretne dijelove džepnog noža. Čuvajte nož u zaštitnoj kutiji.
Prilikom odabira džepnog noža vodite računa o namjeni, veličini, težini i materijalu oštrice i drške. Odaberite lagani i kompaktni nož za svakodnevnu uporabu, odaberite robusniji model s više funkcija za aktivnosti na otvorenom.
Legalnost džepnih noževa ovisi o zemlji i lokalnim zakonima. Općenito, noževi s fiksnom oštricom dužom od određene duljine (obično 12 cm) zabranjeni su na javnim mjestima.
U avion je moguće ponijeti džepni nož maksimalne duljine 6 cm i oštrice širine 1 cm. Svi ostali noževi moraju biti pohranjeni u predanoj prtljazi.