Prije svega treba spomenuti da unatoč svom nazivu keramičke tave zapravo nisu potpuno keramičke. Izrađeni su od metala (obično od nehrđajućeg čelika s aluminijskom jezgrom) i imaju samo neljepljivu keramičku površinu na bazi silicijeva dioksida. Jedan je od najčešćih spojeva koje nalazimo u prirodi i svakodnevnom životu, primjerice, nalazi se u pijesku ili zemlji, sadrže ga neke gljive, a također je sastavni dio stakla ili keramike.
Obično su keramičke tave nešto teže i općenito manje neprianjajuće ako želite kuhati potpuno bez masnoće. Međutim, ne sadrže PFOA i PTFE. Osim toga, u usporedbi s tradicionalnim neprianjajućim površinama, otpornije su na ogrebotine i podnose više temperature. Unatoč tome, morate ih se pridržavati kada ih koristiteslijedite određena pravila.
Usporedimo ga
Keramičke tave vs. druge neprijanjajuće tave
- Najprije na keramičkoj posudi složite ono što ćete najčešće pripremati pa odaberite jedno oblik, dubina i veličina, koji će vam najbolje odgovarati.
- Odaberite tavu koja ima dobra toplinska vodljivost, što osigurava ravnomjernu raspodjelu topline i sprječava gorenje. Često su to tave čija je jezgra aluminijska ili bakrena.
- Ne zaboravi provjeriti kompatibilnost s različitim vrstama ploča za kuhanje, pogotovo ako kuhate na indukciji.
- Provjerite je li posuda ergonomska i toplinski izolirana drška.
- Funkcionalnost je bitna, ali ne zaboravite dizajn - ukratko, kuhanje ide bolje uz elegantno posuđe.
- Imajte na umu da keramička tava neće trajati vječno i morat će je zamijeniti nakon nekog vremena. Birajte stoga idealan omjer "cijena učinka".
- Potražite keramičke tave koje imaju vveliki broj izvrsnih recenzija.
Kvalitetne keramičke posude
Kako koristiti keramičke posude
Prije prve uporabe operite posudu toplom vodom, mekom spužvom s blagim deterdžentom i zatim je temeljito osušite. Proizvođači preporučuju lagano premazivanje površine tave s malo ulja.
Prilikom pripreme hrane koristite samo posuđe od mekanih materijala kao što su drvo, silikon ili plastika kako biste izbjegli ogrebotine na keramičkoj površini. U potpunosti izbjegavajte metalne alate.
Keramičke posude najbolje je koristiti na srednjim temperaturama, ali mogu podnijeti i visoke temperature. Izbjegavajte nagle promjene temperature, na primjer, nikada ne stavljajte vruću tavu u hladnu vodu.
Kako očistiti keramičke tave
Iako je ručno pranje znatno nježnije, mnogi proizvođači navode da se keramičke posude mogu prati u perilici posuđa. Imajte na umu da tava mora biti potpuno suha prije nego što je spremite. Apsolutno bez abrazivnih sredstava za čišćenje i grubih spužvi koje mogu oštetiti površinu.
Keramičke posude čuvajte tako da im površina nije izgrebana. Stavite ih zasebno u kuhinjske ormariće ili ih objesite, ako imate problema s prostorom u kuhinji, upotrijebite police ili stavite tave na podmetače.
Ako vaša keramička tava gubi svojstvo neprianjanja, privremeno možete kuhati na njoj na masnoći, ali vrijeme je da počnete tražiti novu.
Njemački proizvođač tavaWMFspecijalizirana za visokokvalitetne neprianjajuće tave, koje su posebno poznate po svojoj visokoj izdržljivosti.
Još jedan njemački brend, Fissler, nudi keramičke tave koje spajaju tradicionalnu izradu s inovativnim tehnologijama.