Kuhanje bez masnoće, bez napora i bez zagorijevanja ima svoju neospornu čar, a teflon je dugi niz godina sinonim za to. Ali što je sa svim člancima koji upozoravaju na njegove zdravstvene rizike? Trebamo se zaista bojati i beskompromisno se riješiti teflonskog posuđa, ili je stvarnost potpuno drugačija? Pogledajmo kakav je zapravo teflon.
Teflon se prethodno proizvodio korištenjem perfluorooktanske kiseline (PFOA), kemikalije koju ni ljudsko tijelo ni priroda ne mogu razgraditi. Većina proizvođača se 2013. godine, u sklopu međunarodnog sporazuma PFOA Stewardship Program, obvezala prestati koristiti ovu tvar, a od 2015. godine definitivno je zabranjena njezina uporaba u prehrambenoj industriji.
Moderno teflonsko posuđe stoga se smatra potpuno sigurnim, a nema brige ni za staro, ako se pravilno koristi - ne pregrijava se i na njemu ne kuhate ako mu je površina oštećena.
Imajte na umu da je s neprianjajućim posuđem više nego bilo gdje drugdje, ulog na kvalitetu jamstvo integriteta. Renomirani proizvođači jamče da njihovi proizvodi ne sadrže opasne tvari i zadovoljavaju najstrože standarde. Dok kod super jeftinog posuđa, za koje ne možete saznati od čega je napravljeno, nije u pitanju samo kraći životni vijek, nego prije svega zdravlje.
Zamislite da otkrijete materijal koji je tako gladak da se ništa ne lijepi za njega. Upravo se to dogodilo 1938. kemičaru Royu Plunkettu kada je slučajno stvorio teflon. Izvorno je to bilo istraživanje u vojne svrhe - teflon je trebao štititi od agresivnih kemikalija. Nakon rata, međutim, počela je potraga za korištenjem ovog čudesnog materijala u svakodnevnom životu.
Na scenu stupa Francuz Marc Grégoire, koji je prvi nanio teflon na tavu - i voilà, svijet neprianjajućeg posuđa je rođen! Zahvaljujući njemu, prženje više nije bilo povezano s naknadnim ribanjem, a kuhari diljem svijeta mogli su odahnuti.
- Keramičke površine, koji su malo manje neljepljivi, ali mogu podnijeti više temperature,
- Mineralne površine, kao što je granit, također se manje ne lijepe, ali su vrlo izdržljivi,
- Površine od titana, koji kombiniraju iznimnu robusnost s neljepljivošću i stoga dugim vijekom trajanja.
Najbolje neprijanjajuće tave prema ocjenama kupaca
Imate li kod kuće staro teflonsko posuđe? Tada je na mjestu oprez, ali ne i panika. Kao što je već spomenuto, starije teflonske površine vjerojatno su proizvedene korištenjem PFOA, odnosno tvari koja se pri zagrijavanju na vrlo visoke temperature povezuje s kancerogenost, poremećaji endokrinog sustava i bubrega i praktički se ne razgrađuje iz tijela.
Opasno je i dugotrajno udisanje para PFOA. Oni se počinju oslobađati na 260 °C, a od oko 300 °C mogu izazvati tzv. polimerna dimna groznica. Ima slične simptome kao klasična gripa, ali za razliku od nje vrlo brzo nestaje. Istina je, međutim, da se ovi problemi više tiču ljudi koji rade s PFOA u industrijskim operacijama, gdje su visoke temperature prilično uobičajene i gdje se ispuštanje para događa tijekom dugog vremenskog razdoblja. Kod normalnog kuhanja teflonska tava se (ako je ne pregrijavate) zagrije na oko 150 °C, pa nema opasnosti od polimerne dimne groznice.
No, ako kod kuće imate pticu kućnog ljubimca, uvijek budite oprezni, čak i mala koncentracija para PFOA je pogubna za nju.
Ali najviše pažnje treba posvetiti oštećeno teflonsko posuđe! To je zato što je vrlo vjerojatno da se dijelovi površine ispuštaju u hranu koja se priprema i iz njih u vaš probavni sustav. Isključuje ih, ali tko bi želio imati teflon u njima? I upravo je to trenutak kada je primjereno izbaciti staru teflonsku tavu i zamijeniti je novim, zdravim komadom.
Najbolji neprijanjajući lonci prema ocjenama kupaca
- Izbjegavajte pregrijavanje
Nemojte prethodno zagrijavati praznu posudu i uvijek kuhajte na srednjoj temperaturi. - Ekonomično posuđe
Zaboravite na metalne žlice i lopatice - drvo, plastika ili silikon jedini su pravi prijatelji neprianjajućih površina. - Oprez pri oštećenju
Ako primijetite da je površina izgrebana, potrebno je zamijeniti posuđe. Nitko ne želi imati komadiće teflona ili drugih neljepljivih površina u hrani.
- Jednostavno rukovanje
Neljepljivo posuđe ima aluminijsko tijelo iznutra, što čak i velike tave čini lakima i lakima za rad. - Jednostavno održavanje
Ostaci hrane lako skliznu s površine, tako da čišćenje traje otprilike jednako kao i pranje tanjura. - Dostupnost
Neljepljivo tava i lonci dostupni su u različitim cjenovnim kategorijama, tako da svatko može odabrati.
Pravomoćna presuda
Originalni teflon zaslužuje oprez, ali moderno posuđe s neprijanjajućim premazom napravljeno je imajući na umu zdravlje, tako da ne morate brinuti o tome. Tražite li potpuno sigurno, a ujedno i neprianjajuće rješenje, izvrstan su izbor, na primjer posude od titana čiji lonci, koji nude izdržljivost, dugovječnost i savršene rezultate kuhanja.