Noževi za meso: Kompletan vodič za odabir

Nože na maso

Ako ste pasionirani kuhar, nož za meso ne smije nedostajati u vašoj opremi. Uglavnom, olakšat će vam posao i poboljšati konačni dojam kuhanja. Upoznat ćemo vas s različitim vrstama noževa za meso, objasniti njihovu upotrebu i savjetovati vas kako odabrati najprikladniji.

Po čemu su posebni noževi za meso?

Noževi za meso obično su izrađeni od najkvalitetnijih vrsta čelika za obradu velikih porcija mesa i sve operacije povezane s tim. Njihova oštrica može biti duga i tanka za filetiranje, čvrsta i zakrivljena za otkoštavanje, vrlo oštra za posluživanje ili robusna i široka za sjeckanje većih komada mesa. Ergonomski oblik drške osigurava udobno i prije svega sigurno držanje alata. Svaki tip noža ima svoje specifične karakteristike koje povećavaju učinkovitost i olakšavaju pripremu ili konzumaciju hrane.

Noževi za meso

Noževi za rezanje mesa uključuju:

sekáček na maso

Sjekači za meso

Sjekači su čvrsti, teški noževi posebno dizajnirani za rezanje velikih komada mesa, uključujući hrskavicu i kosti. Odlikuje ih široka, masivna oštrica dužine 15-20 cm i obično je izrađena od najjačih vrsta čelika kako bi alat mogao izdržati zahtjevne kuhinjske radove.

Drška sjeckalice treba pristajati u ruci na takav način da jamči čvrst, udoban i prije svega siguran stisak.

Prednosti: osim što olakšavaju rezanje mesa, najčešće su nezaobilazan dizajnerski element u kuhinji.

Nedostaci: robusni su i imaju veću težinu, zbog čega je rad s njima često naporan.

Sjekači za meso

řeznický nůž

Mesarski noževi

Mesarski noževi namijenjeni su profesionalnim i kućnim mesarima. Odlikuje ih snažna i izdržljiva oštrica izrađena od visokokvalitetnog čelika, duljine između 15 i 30 centimetara. Ova široka i robusna oštrica omogućuje učinkovito rezanje velikih komada mesa, kao i drugih tvrdih sastojaka.

Mesarski noževi trebaju imati ergonomski oblikovanu dršku koja jamči čvrst, siguran i udoban zahvat.

Prednosti: Mesarski nož uvelike će olakšati rezanje velikih komada mesa, uključujući njihove žilave dijelove, hrskavicu i kosti.

Nedostaci: Mesarski nož je prilično težak, pa rad s njim može biti prilično težak.

Mesarski noževi

vykoštovací nůž

Noževi za otkoštavanje

Noževi za iskoštavanje posebno su razvijeni za odstranjivanje kostiju iz mesa, peradi i ribe. Budući da ove operacije zahtijevaju preciznost, noževi za otkoštavanje imaju tanku, fleksibilnu i vrlo oštru oštricu koja jamči lako manevriranje oko kostiju i tetiva.

Imajte na umu da iskoštavanje zahtijeva određenu dozu vještine i preciznosti, posebno kod vađenja tetiva i manjih kostiju.

Prednosti: noževi za otkoštavanje odlikuju se preciznošću i snagom, što omogućuje jednostavno odvajanje mesa od kostiju.

Nedostaci: nož za otkoštavanje je specifičan alat koji se teško može koristiti u druge svrhe.

Noževi za otkoštavanje


Najbolji noževi za rezanje mesa prema mišljenju naših kupaca

výběr nože na maso
Kako odabrati nož za meso
  • Prilikom odabira noža za meso najprije razjasnite za koju svrhu kupujete nož. Zatim se usredotočite na oblik, duljinu, korištene materijale i prije svega isprobajte nož kako biste vidjeli kako vam stoji u ruci.
  • Za noževe za filetiranje, što je oštrica fleksibilnija, točnije će se filetirati riba.
  • Kod noževa za otkoštavanje, što je oštrica jača, lakše se otkoštavaju sve vrste mesa.
  • Za noževe, što su robusniji, to su učinkovitiji pri rezanju posebno žilavih dijelova mesa.
  • Za mesarske noževe, što je alat jači i robusniji, to je rezanje lakše.
  • Kod noževa za ražnjiće, što je oštrica tanja i oštrija, točnije je umetanje sastojaka u meso.
Noževi za meso

Noževi za pripremu mesa uključuju:

filetovací nůž

Noževi za filete

Noževi za filete imaju tanku, 15-25 cm dugu i fleksibilnu oštricu koja omogućuje glatko klizanje po kostima i koži. Vrlo oštra oštrica posebno je dizajnirana za precizno filetiranje ribe i drugih vrsta delikatnog mesa. Ergonomski oblik ručke jamči ne samo udobno držanje, već i precizne rezove. Međutim, imajte na umu da ispravna uporaba noža za filete zahtijeva malo vježbe.

Prednosti: Prednost noževa za filetiranje je njihova fleksibilnost i oštrina, što omogućuje apsolutno precizne rezove bez narušavanja strukture mesa.

Nedostaci: Nedostatak može biti ograničena primjenjivost za tvrđe meso i kosti.

Noževi za filete

plátkovací nůž

Noževi za rezanje

Nož za rezanje dizajniran je za stvaranje preciznih i tankih rezova mesa ili ribe. Ima 15-30 cm dugu, usku, vrlo oštru i prilično savitljivu oštricu koja omogućuje ravnomjerne rezove, a pritom čuva kvalitetu i izgled sirovine i ne narušava njenu strukturu.

Prednosti: Zahvaljujući svojoj preciznosti i oštrini, idealan je za pripremu delikatnih jela kao što su sushi ili carpaccio.

Nedostaci: Da bi dugo ostao oštar, zahtijeva pažljivo održavanje i redovito oštrenje. Također je potrebno uzeti u obzir da je zbog velike tvrdoće oštrica također krhka i stoga sklona oštećenjima. Nije prikladno za rezanje tvrde hrane.

Noževi za rezanje

špikovací nůž

Šiljasti noževi

Ražnjići su alati namijenjeni za nabadanje mesa, tehnika u kojoj se trake suhomesnatih proizvoda, povrća ili drugih sastojaka umeću u meso kako bi se poboljšao njegov okus. Ovi noževi imaju tanku, oštru oštricu koja omogućuje precizne i fine rezove. Oštrica noža za guljenje obično je kratka, što olakšava kontrolu nad rezom i smanjuje oštećenje mesa.

Prednosti: Nož za guljenje je relativno univerzalan alat koji se također može koristiti za razne druge kuharske zadatke.

Nedostaci: Tanka oštrica noža za guljenje sklonija je oštećenjima.

Šiljasti noževi


Kvalitetni noževi za pripremu mesa

Naš savjet
Pročitajte također
->
Image
Kako skuhati savršeni odrezak
Priprema savršenog odreska kombinacija je kvalitetnih namirnica, odgovarajuće posude, strpljenja i pravilne tehnike.
údržba a péče o nože na maso
Kako se brinuti za nož za meso
Budući da su noževi za meso namijenjeni najzahtjevnijim kuhinjskim poslovima, potrebno ih je pravilno njegovati. Pravilno održavanje apsolutno je ključno za održavanje njihove oštrine, funkcionalnosti i dugovječnosti.

Mljevenje
Noževi za meso zahtijevaju redovito oštrenje čelik ili brusno kamenje, naime:
  • 1x tjedno uz svakodnevnu upotrebu,
  • 1x svaka dva do tri tjedna uz čestu upotrebu,
  • 1 mjesečno za korištenje vikendom.
Također ne zaboravite da noževe za meso treba profesionalno naoštriti barem jednom godišnje.

Čišćenje
Nakon svake uporabe, temeljito isperite nož pod mlazom vode koristeći meku spužvu i blagi deterdžent. Odmah nakon pažljivog pranja noža suhaza sprječavanje korozije.

Ne perite noževe za meso u perilici posuđa. Visoke temperature i otapala mogu oštetiti dršku i otupiti oštricu.

Skladištenje
Pravilno skladištenje noževa za meso potrebno je za dugotrajnu oštrinu. Stoga, spremite noževe u blok, stalak, na magnetnoj traci, eventualno u zaštitnoj kutiji ili u ladici s posebnim umetkom. Izbjegavajte pohranjivanje noževa labavo u kuhinjskoj ladici.
top značky nožů na maso

Vrhunske marke noževa za meso

Najtraženiji proizvođač noževa za meso je marka Wüsthof, koja je prije više od 200 godina osnovana u poznatom njemačkom „gradu oštrica“, Solingenu. Ova obiteljska tvrtka koristi najkvalitetnije materijale za proizvodnju svojih noževa, koje kombinira s poznatom njemačkom preciznošću, modernim tehnologijama i umijećem izrade. Wüsthof ističe kvalitetu i inovativnost, što se ogleda u proizvodima koje cijene i profesionalni i amaterski kuhari diljem svijeta.

Drugi proizvođači kvalitetnih noževa za meso uključuju Kovani, Dellinger,Zwilling i drugi.


Najbolji noževi za meso prema mišljenju naših kupaca

FAQ
Vi najčešće pitate
Koje su glavne vrste noževa za meso?
To su noževi za filete, noževi za otkoštavanje, mesarski noževi, sjekači za meso i noževi za guljenje mesa. Svaki od ovih noževa ima specifične karakteristike i namijenjen je različitim zadacima u preradi mesa.
Koliko često treba oštriti noževe za meso?
Učestalost oštrenja ovisi o upotrebi noževa. Za svakodnevnu upotrebu preporučuje se oštrenje noževa jednom tjedno. Uz redovitu upotrebu (nekoliko puta tjedno), preporučljivo je oštriti noževe svaka dva do tri tjedna. Uz povremenu upotrebu, dovoljno je oštriti noževe jednom mjesečno.
Koja je razlika između noža za filetiranje i noža za otkoštavanje?
Noževi za filetiranje imaju tanku, dugu i fleksibilnu oštricu koja omogućuje precizno filetiranje ribe i mesa. Noževi za iskoštavanje imaju tanku, snažnu i često zakrivljenu oštricu koja je idealna za vađenje kostiju iz mesa i peradi.
Kako pravilno čistiti noževe za meso?
Noževe za meso treba oprati u toploj vodi sa sapunom odmah nakon upotrebe i temeljito osušiti. Ne preporučuje se pranje noževa u perilici posuđa.
Kako pravilno čuvati noževe za meso?
Noževe treba čuvati u bloku, na magnetskoj šipki ili u zaštitnoj kutiji kako bi se spriječio kontakt s drugim predmetima koji bi mogli otupiti ili oštetiti oštricu.
Zašto su mesarski noževi robusniji od ostalih noževa?
Mesarski noževi imaju robusnu konstrukciju i jaku oštricu, koja je posebno dizajnirana za najzahtjevnije zadatke vezane uz rezanje i obradu mesa, uključujući rezanje hrskavice i kostiju.
Kako osigurati sigurnost pri radu s noževima za meso?
Pri radu s noževima za meso važno je koristiti stabilan i siguran oslonac, držati nož čvrsto za dršku i usmjeriti oštricu od tijela. Noževe treba čuvati izvan dohvata djece i treba posebno paziti na održavanje noža, posebno na brušenje i oštrenje.