Jeste li znali da pravilno odabran nož za povrće može uštedjeti puno vremena u kuhinji? Odgovarajuća oštrica osigurat će da rezanje bude glatko, brzo i da nećete biti frustrirani zbog zaglavljenih kriški ili nepravilnih rezova. A to se odnosi i na sitno rezanje rajčice i na rezanje tvrdog korjenastog povrća. Savjetovat ćemo vas kako noževi za povrće (a da ih ima) da dobijete pregled i izaberete onaj pravi za sebe.
- Koji oblik oštrice odabrati?
Ako tražite alat za rubove i rezanje, odaberite mali nož s oštrim vrhom. Ako ćete ga dijeliti na porcije, onda vam treba onaj srednje dužine nož s ravnom oštricom, koji jamči savršen kontakt s podlogom tijekom rezanja i time smanjuje pojavu nepotpunih rezova. - Čelik, nehrđajući čelik ili drugi materijali?
Neko povrće i voće, osobito ono kiselo poput rajčice ili citrusa, može sadržavati kiseline koje pridonose koroziji i bržem otupljivanju alata. S ove točke gledišta oni su stoga prikladniji noževi nehrđajući čelik. Ako više volite čelične noževe, sjetite se dosljednog održavanja. - Što je s ručkom?
Prije svega bi trebao biti ergonomičan, tj. dobro ležati u ruci i idealno ne sklizati se. Kad je riječ o materijalu, svaki ima svoje prednosti i nedostatke - drvo je estetski, ali može pokazivati znakove istrošenosti nakon vremena, nehrđajući čelik je elegantan, izdržljiv, ali hladan i može kliziti, a kompozitne ili plastične ručke pristupačne su, ali nisu baš elegantne.
Granton edge će vam dobro doći...
Jeste li znali da noževi za povrće mogu imati posebnu završnu obradu koja se naziva granton edge? To su mala udubljenja na oštrici koja stvaraju zračne džepove koji sprječavaju da se komadići povrća zalijepe za oštricu prilikom rezanja. Detalj je, ali može značajno ubrzati rad i poboljšati učinkovitost, jer rjeđe morate prekidati rezanje kako biste uklonili zalijepljene kriške.
Kvalitetni noževi za povrće
Koje vrste noževa za povrće postoje?
Nož za guljenje
Riječ je o manjem nožu koji često ima zakrivljenu oštricu dugu 7-10 cm, što olakšava skidanje kore bez nepotrebnog otpada. Posebno je pogodan za krumpir, tikvice ili čak jabuke.
Rubni nož
Riječ je o nožu s tankom i kratkom oštricom (između 7 i 12 cm), koja je idealna za precizno rukovanje manjim voćem i povrćem. Idealan je za detaljne i dekorativne radove.
Nož za rajčice
Posebno je prilagođen da može prodrijeti kroz čvrstu kožicu rajčice bez oštećenja njihovog mekog mesa. U pravilu ima 10-15 cm dugu i tanku oštricu s nazubljenjima.
Nakiri
Riječ je o tradicionalnom japanskom nožu za povrće koji se ističe izuzetnom oštrinom koja omogućuje precizne i čiste rezove. Donji rub oštrice je gotovo ili potpuno ravan, što eliminira pojavu nepotpunih rezova. Duga (16-18 cm) i široka oštrica olakšava prijenos nasjeckanih sastojaka u tavu ili zdjelu. Nakiri noževi pogodni su za brzu i učinkovitu obradu veće količine povrća te, zahvaljujući većoj težini, za rezanje njegovih tvrđih vrsta. Svestraniji kuhinjski pomoćnik ispunit će istu svrhu, santoku nož, s kojim možete porcionirati i npr. ribu ili perad. Čitaj dalje više o japanskim noževima.
Kuharski nož
Budući da je kuharski nož višenamjenski pomoćnik koji se može nositi s većinom kuhinjskih zadataka, prikladan je i za rezanje povrća, osobito krupnog i tvrdog, tipično bundeve, dinje i sl. Kuharski noževi mogu biti mali (15 cm) ili veliki (do 30 cm) s blago zakrivljenim donjim rubom koji omogućuje glatke pokrete njihanja pri rezanju. Vrh oštrice se uz malo vještine može koristiti za finiji rad, ali nije prikladan za pune detalje zbog ukupne robusnosti. saznati kako odabrati savršeni kuharski nožza svoje potrebe.
Julienne
Iako nije baš nož, ovaj je alat 100% povezan s povrćem. Julienne je gulilica s posebnom oštricom koja vam omogućuje stvaranje finih, a istovremeno ujednačenih trakica. Oštrica gulilice za julienne može biti glatka ili nazubljena, ovisno o željenom konačnom obliku sirovine. Često se koristi za izradu ukrasa. Zaslužuje istu pažnju mandoline, uz pomoć kojih možete dočarati oblike koji će ukrasiti svako jelo.
Najpopularniji japanski noževi prema ocjenama naših kupaca
Jakub Černý preporučuje:
Sve u svemu, svim navedenim alatima sigurno ćete s vremena na vrijeme naći primjenu u svojoj kuhinji, no ako želite izbjeći previše arsenala, možete se poslužiti jednim malim (rub ili ljuštilica) i jednim velikim ( nakiri/santoku ili kuharski) nož.
Usporedba materijala
Od čega je napravljen nož za povrće?
Noževi za povrće mogu biti izrađeni od različitih materijala, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke:
- Nehrđajući čelik - otporan je na koroziju, lako se održava i ima dug vijek trajanja, ali je mekši materijal pa može zahtijevati češće oštrenje.
- Ugljični čelik - vrlo je oštar i lako se oštri, ali je skloniji hrđanju i mrljanju pa zahtijeva malo više njege.
- Keramika - lagan je, vrlo oštar i vrlo otporan na koroziju, ali je u isto vrijeme krhak i stoga podložniji oštećenjima. Osim toga, teško ga je izoštriti kod kuće.
- Damask čelik - poznat je po svom atraktivnom dizajnu i visokoj tvrdoći, koja je usko povezana s njegovom čuvenom oštrinom. S druge strane, to je skuplji materijal, koji je skloniji koroziji, pa zahtijeva određenu njegu.
Baš kao i oštrice, drške noževa za povrće mogu biti izrađene od različitih materijala, koji imaju svoje prednosti i nedostatke:
- Drvo - vrlo je estetski, ugodan na dodir i obično dobro leži u ruci, ali istovremeno treba uzeti u obzir da zahtijeva njegu i nakon vremena može pokazati znakove istrošenosti.
- Metal - obično je to nehrđajući čelik ili titan, koji su vrlo otporni i vizualno bezvremenski materijali koji se lako održavaju. Međutim, mogu biti hladni, teški i, ako nisu teksturirani ili mokri ili masni, skliski.
- Kompozitni - (primjerice Micarta) obično se izrađuje od slojeva platna, papira, stakloplastike i smole, što je čini vrlo izdržljivim i jakim materijalom koji je također ugodan na dodir. Međutim, proces proizvodnje je zahtjevan, pa je i materijal dosta skup.
- Jakna - lako podnosi vlagu, ne zahtjeva zahtjevnu njegu i neće vas financijski opteretiti. Međutim, ne mora izgledati previše stilski.
Popularne mašine za guljenje povrća
Briga o noževima za povrće nije teška, ali je apsolutno ključna za održavanje dugovječnosti i oštrine:
- Ručno pranje: Noževe uvijek perite ručno toplom vodom i blagim deterdžentom. Izbjegavajte pranje u perilici posuđa, koja može oštetiti oštricu i dršku, kao i abrazivna sredstva i grube spužve.
- Trenutno sušenje: Nakon pranja nož odmah osušite mekom krpom ručnik. To će spriječiti koroziju.
- Redovno mljevenje: Redovito oštrite svoje noževe. Za svakodnevnu upotrebu otprilike jednom mjesečno, za rjeđu upotrebu jednom u 3-6 mjeseci. Uvijek koristite za oštrenje čelika ili brusnih ploča, koji su prikladni za određenu vrstu i materijal noža. Profesionalno naoštrite svoje noževe jednom godišnje.
- Pravilno skladištenje: Čuvajte noževe u posebnim spremnicima blokovi, magnetske trake, zaštitne kutije ili ladicu s rokovnikom za sprječavanje trošenja ili oštećenja. Nikada nemojte držati noževe opuštene u kuhinjskoj ladici.
- Korištenje daske za rezanje: Za rezanje koristite samo drvene ili plastične daska za rezanje. Drugi materijali mogu oštetiti ili otupiti oštricu.
Najpopularniji čelici i brusne ploče prema mišljenju naših kupaca
Vrhunski proizvođači noževa za povrće
Tražite li savršeno funkcionalan i ujedno komad visokog dizajna, što posebno vrijedi za Nakiri noževe, oslonite se na one iz Dellinger ili Miyabi.
Ostali proizvođači koji uživaju dugogodišnju popularnost među amaterskim i profesionalnim kuharima uključuju Victorinox, Zwilling ili WMF.